Archive - 2015

Aralık 29th

Vakıf ve dernekler öğrencilere kol kanat geriyor

Türkiye'de sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya katkı yapan çeşitli vakıf ve dernekler, her yıl 100 binin üzerinde öğrencinin barınma ve burs ihtiyacını karşılayarak önemli bir boşluğu dolduruyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde temsil edilen çeşitli vakıf ve dernekler, her yıl 100 bini aşkın öğrenciye yurt ve burs olanağı sağlayarak eğitim öğretim hayatına katkı yapmayı sürdürüyor.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), İlim Yayma Cemiyeti (İYC), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Ensar Vakfı, İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD), eğitim öğretim alanında on binlerce öğrenciye barınma ihtiyaçları için yurt, maddi ihtiyaçları için burs temin ediyor.

VGM burs sonuç sorgulama

Öğrencilerin merakla beklediği Vakıflar Genel Müdürlüğü 2018 burs sonuçları açıklandı. VGM burs sonuç sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonuçları açıklandı. VGM burs sonuç sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz. VGM burs sonuçlarına E-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

VGM burs sonuçları açıklandı
Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonuçları hakkında şu bilgileri paylaştı:

2017/1 Merkezi Yerleştirmesi Ne Zaman Yapılacak?

Devlet Personel Başkanlığı 2017 yılına ait KPSS Yerleştirme takvimini açıkladı. İşte Kamu Personeli Seçme Sınavı 2017 yılı Yerleştirme takvimi...

ÖSYM tarafindan KPSS Lisans sinavinin sonuclarinin Temmuzda aciklanacagini duyurmasinin henen ardindan , DPB, Mart 2017 tarihinde yönetmelik gereğince merakla beklenen KPSS Yerleştirme takvimini açıkladı. Buna göre 2016 KPSS Puanına bağlı olarak son atama olan ve 2017 yılının ilk KPSS ataması olacak.

2017 yılına ait 1. KPSS yerleştirmesi şu şekilde; DPB tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerinin toplanması 13 Mart - 12 Mayıs 2017 tarihlerinde, Tercih kılavuzunun ÖSYM Başkanlığına gönderilmesi 01 Haziran 2017 tarihinde, ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınması 21 Haziran - 03 Temmuz 2017 tarihlerinde olacaktır.

Aralık 24th

Çalışan öğrenciye burs ve kredi veriliyor mu?

<

Asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilerin de kredi ve burs almasının önü açıldı.

‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, burs, kredi verilmeyecek öğrenciler ile ilgili hükümleri düzenleyen maddelerdeki, ‘asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler’ ifadesi yürürlükten kaldırıldı. Artık bu öğrencilere de burs ve kredi verilebilecek.

Kredi veya burs alan öğrencinin, asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olması halinde de kredisi kesilmeyecek.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’de hangi dersler bulunuyor?

Türkçe alanında 40, Sosyal Bilimler alanında 15 Tarih, 12 Coğrafya, 8 Felsefe ve 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplamda 40 soru bulunmaktadır. Diğer yandan Matematik’te soru sayısı 40 iken, 14 Fizik, 13 Biyoloji ve 13 Kimya olmak üzere 40 soru da Fen Bilimleri alanında bulunuyor.

Soruların puanları standart sapmaya ve YGS puan türüne göre değişiklik gösteriyor. Adayların Yükseköğretim Programlarına yani LYS’ye başvurabilmeleri için Yükseköğretime Geçiş Sınavından ÖSYM tarafından belirlenen barajı geçmeleri gerekiyor.

Aralık 18th

2017 TUS Sonbahar Dönemi Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2017-TUS Sonbahar Dönemi tercih işlemleri, 2017 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır.

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Tercihlerle ilgili genel bilgiler ile ilgili tablo ve koşullara aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir.

Adayların bu bilgileri dikkatle inceleyip tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Yanlışlıkla bir program yerine diğer bir programın girilmesi durumunda, girilen program tercih edilen program gibi işlem görür. Tercihlerin elektronik ortama yanlış aktarılmasından doğacak sonuçlardan aday sorumludur.

Sözelciler pilot olabilir mi?

Bugüne kadar sadece sayısal bölüm mezunlarından pilot yetiştiren THY, artık kapılarını sözel mezunlarına da açıyor. Dört yıllık fakülte mezunu olmak yeterli olacak.

Aralık 17th

Kocaeli'de başarılı öğrenciler, otomobille ödüllendirildi

Büyükşehir Belediyesi, kentte 2014 ve 2015 LYS'de ilk 100'e giren 6 öğrenciye otomobil hediye etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentte 2014 ve 2015'teki Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ilk 100'e giren 6 öğrenciyi otomobille ödüllendirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli'de LYS'de ilk 100 giren 6 öğrenciye "sıfır kilometre" araçların teslim edildiği belirtildi.

Öğrenci ve velilerine otomobillerin anahtarının Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş tarafından verildiği ifade edilen açıklamada, uygulamanın Türkiye'ye örnek olduğu vurgulandı.

Projeyi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun eğitimde başarıyı ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla başlattığı kaydedilen açıklamada, yeni verilenlerle bugüne kadar 27 öğrenciye sıfır otomobilin teslim edildiği bildirildi.

En çok hangi meslekler kazandırıyor?

Türkiye'de geçen sene en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı 62 bin 250 lirayla "finans ve sigorta faaliyetleri"nde çalışanlar elde etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin "Kazanç Yapısı Araştırması"nı açıkladı. Buna göre, 2014 yılında yıllık ortalama brüt kazanç 27 bin 830 lira olarak gerçekleşti, bu değer erkekler için 27 bin 775 lira, kadınlar için 27 bin 974 lira olarak tahmin edildi. Hem erkek, hem de kadın ücretli çalışanların kazançları genellikle eğitim durumuyla doğru orantılı olarak yükseldi. Benzer durum yaş grubu ve kıdem yılı için de geçerli oldu, eğitim durumuna göre en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı yüksekokul ve üstü eğitim düzeyine sahip olanlar elde etti. Bu eğitim düzeyinde yıllık ortalama brüt kazanç erkeklerde 55 bin 633 lira, kadınlarda 45 bin 483 lira oldu.

Aralık 14th

Önemli Olan Hızlı Tercih Değil, Doğru Tercihtir!

Milyonlarca öğrencinin beklediği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanması ile birlikte üniversite adaylarını da tercih telaşesi sardı. Üniversite adaylarının Temmuz 2017 - Ağustos 2017 tarihleri arasında yapacağı tercihler, büyük ölçüde hayatlarının bundan sonraki bölümünü belirleyecek. (Tercihlerle ilgili sorularınızı buraya tıklayarak Sinan Çağıran'a sorabilirsiniz)

Hiç kuşkusuz böylesine önemli bir tercih, adaylarda ciddi kaygılar oluşturuyor. Kimi adaylar bir an önce bu stresten kurtulmak için yeterli araştırmayı yapmadan ivedilikle tercihlerini bildirmeye yönelirken kimileri de bu ağır sorumluluğu almamak adına tercih kararını kendi adına taşıyacak kişiler araştırıyor!

Önemli Olan Hızlı Tercih Değil, Doğru Tercihtir!

Aralık 1st

KPSS-2017/2 Tercih Sonuçları Açıklandı mı?

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, Aralık 2017 günü saat 16:00’ dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar yerleştirme sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ekte verilmiştir.

KPSS-2017/2 Yerleştirme Sonuçları
KPSS-2017/2 Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

Kasım 14th

KPSS-2017/2 tercihleri ne zaman başlıyor?

2017 KPSS/2 memurluk tercih başvuruları ne zaman başlıyor? Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylar için tercih başvuruları başlıyor. Peki, 2017 KPSS/2 tercih başvuruları ne zaman başlıyor?

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan 12-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında tercih alınacak.

2017 KPSS/2 memurluk tercih başvuruları ne zaman başlıyor?

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ile pozisyonlarına yerleştirilme için adaylar tercihte bulunacak.

Kasım 13th

2018/2 KPSS tercih kontenjanları yayımlandı mı?

2018 KPSS 2 Kasım atamaları için kontenjanlar açıklandı? Boş kontenjanlar neler? İşte Memur adaylarının en çok merak ettikleri konunun detayları osymtercihleri.com'da...

2018 KPSS Kasım ayı atamaları için boş kontenjanlar açıklandı. Açılan kadrolar neler, tercihler ne zaman başlayacak?

2018 yılı Kasım ayında KPSS sonucuna göre yapılacak merkezi yerleştirme işlemi hakkında bir duyuru yayınladı. Duyuruda KPSS Kasım ayı atamaları için kadrolar da açıklandı.

KPSS KASIM AYI ATAMALARI KADRO SAYILARI İÇİN TIKLAYINIZ

ATAMALAR NASIL YAPILACAK?

2017/2 KPSS tercih robotu yayımlandı mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarınca merkezi yerleştirme yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına gönderilen (Milli Eğitim Bakanlığına ait Öğretmen kadroları ve kariyer meslek memurları dışında kalan) toplam kadro ve pozisyona 12-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM Başkanlığınca www.osym.gov.tr adresi üzerinden tercih işlemi yapılacaktır.

2017/2 KPSS Tercih Bilgi Sistemi programı http://euygulama.dpb.gov.tr/tercihrobotu/ internet adresinde hizmete girmiştir. Ayrıca adaylar www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden de 2017/2 KPSS Tercih Bilgi Sistemi programına erişebileceklerdir.

2017/2 KPSS Tercih Bilgi Sisteminin Android Uygulaması geliştirilmiş olup, adaylar uygulamayı ilgili "https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ali.KPSSTercih_DPB" adresten indirebilirler.

2017/2 KPSS tercih kılavuzu yayımlandı mı?

2017-KPSS-2017/2 Tercih Kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Merak konusu cevabını buldu ve KPSS 2017/2 tercih kılavuzu yayınlandı. Adaylar tercihlerini 12-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM'ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 21 Temmuz 2017 gecesi, saat 23:59'da sona erecektir. Bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

Son yorumlar