Archive - 2016

Aralık 30th

Araştırma üniversiteleri nasıl seçilecek?

YÖK, 5 lokomotif üniversitenin ardından 5 tane de araştırma üniversitesi seçmeye hazırlanıyor. Bu üniversiteler özel olarak desteklenecek. Köklü üniversite olmak, araştırma üniversitesi olarak seçilmek için avantaj olmayacak.

Geçtiğimiz ekim ayında bulundukları bölgelerin kalkınmasında "lokomotif" görevi yapmak üzere 5 tane üniversite seçilmişti. Bu kez ise YÖK, araştırma üniversitelerini seçmeye hazırlanıyor. Seçilecek araştırma üniversiteleri özel olarak desteklenecek.

LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE

Aralık 26th

Bill Gates'e göre gözde olacak 3 alan

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, iş dünyasının gelecekte en çok fen bilimleri, mühendislik ve ekonomi alanlarından talepte bulunacağı görüşünde.

Sosyal platformu LinkedIn'in yöneticisi Daniel Roth'a röportaj veren Bill Gates, gelecekte kariyer yapacak kişiler için en önemli alanların fen bilimleri, matematik ve ekonomi olacağını düşündüğünü açıkladı.

"Mutlaka kod yazmanız gerekmiyor fakat mühendislerin neler yapabildiklerini ve ne yapamayacaklarını anlamanız gerekiyor" diyen Gates, bu alanlarda yetkin olan kişilerin gelecekte tüm kurumlar için değişimin tetikleyicisi olacağını düşündüğünü belirtti.

Aralık 25th

2018 YGS ve LYS sınavı nasıl olacak?

Üniversitelere girişte uygulanan sınav sisteminde yapılan bir dizi değişiklik, 2018’de hayata geçirilecek. Bu yıldan itibaren LYS’lerde öğrencilerin kaygılarını artırmayacak şekilde az sayıda açık uçlu soru sorulacağını belirten uzmanlar, bu soruların yoruma açık olmayan, genel bilgi ölçen sorulardan oluşacağına dikkat çekiyor. Yeni yapılan değişiklikle sınavsız geçişin kaldırıldığını ifade eden uzmanlar YGS ile girilen öğretmenlikler için adayların LYS’ye de girmeleri gerekeceğini kaydediyor.

Aralık 24th

2018 YKS klasik mi olacak?

Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nin nasıl olacağına çevrildi. Bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanacak olan Üniversiteye Geçiş Sistemi ayrıntıları belli olmaya başladı. Peki LYS ve YGS kalkacak mı?

2 milyondan fazla öğrencinin 2017 - 2018 eğitim öğretim dönemi içinde gireceği Üniversiteye Geçiş sistemi ile ilgili ayrıntılar gelmeye başladı. 12 Ekim perşembe günü itibariyle YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanacak yeni Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) nasıl olacak? Bu sene YGS ve LYS tamamen kalkacak mı? Öğrenciler üniversiteye girmek için hangi sınava girecek? Sınav tarihlerinin yaklaşması ile birlikte öğrenciler ve veliler gözünü YÖK'ten gelecek son dakika açıklamalarına çevirdi. İşte üniversite sınavı ile ilgili tüm detaylar...

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) NASIL OLACAK?

Aralık 22nd

YGS öğretmenlik programları LYS puan türlerine mi çevrildi?

YÖK kararıyla YGS'den öğrenci alan öğretmenlik programları, aynı içerikteki LYS puan türlerine çevrildi.

LYS'DE YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci alan öğretmenlik programları, aynı içerikteki Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puan türlerine çevrildi.

YÖK'ün yeni düzenlemesine göre, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği programı YGS-1 puan türünden MF-1 puan türüne, beden eğitimi ve spor öğretmenliği programı, YGS-6'dan TM-2'ye, kimya öğretmenliği programı, YGS-2'den MF-3'e, okul öncesi öğretmenliği programı, YGS-5'ten TS-1'e, özel eğitim öğretmenliği programı da YGS-4'ten TS-1 puan türüne dönüştürüldü.

Öte yandan, eğitim fakültelerine girişte başarı sıralaması 240 bin olarak belirlendi.

2017 LYS'de açık uçlu sorular olacak mı?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yaptığı son dakika açıklamasına göre, LYS'de açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Peki açık uçlu soru nedir? Açık uçlu soru örnekleri neler? Merak edilen tüm soruların cevapları osymtercihleri.com'da.

LYS'de açık uçlu soru dönemi başlıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, LYS'de açık uçlu soruya yavaş yavaş geçileceğini açıkladı. Peki 2017 LYS'de açık uçlu sorular olacak mı? İşte tüm ayrıntılar.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2017 LYS'DE AÇIK UÇLU SORULAR OLACAK MI?

İlahiyat hangi puan türüyle alıyor?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'İlahiyat fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacak'

YÖK Başkanı Saraç, şöyle konuştu:

"Yıllardan beri ilahiyat fakülteleri ile alakalı 'Niye ikinci aşamadan girilmiyor. Bu, niteliği yükseltici bir husustur halbuki' diyerek bize başvurular, raporlar sunuluyordu. Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim."

Öğretmen olmak için kaç puan gerekir?

YÖK Başkanı Yekta Saraç son dakika açıklamasında öğretmenlik için getirilen yeni şartı açıkladı. LYS'de başarı sıralaması şartı getirildiği açıklandı.

Öğretmenlik için LYS'de başarı sıralaması şartı getirildi. Yeni şartı YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı. Peki, öğretmen olmak için getirilen yeni şartın detayları neler? İşte o açıklama...

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN LYS SIRALAMASI ŞARTI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. LYS'de başarı sıralaması şartı getirdik" dedi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

YÖK Başkanı Saraç’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Aralık 21st

Meslek Liselerin Sınavsız Geçişi Kalktı Peki Yeni Katsayı Uygulaması Nasıl Olacak?

Bilindiği üzere 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış olup, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.

Meslek lisesi kaç ek puan veriyor?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin meslek yüksekokullarına sınavsız geçişi kaldırılarak ek puan getirildi. 2017’den itibaren uygulanacak ek puanın katsayısını YÖK bugün açıklayacak. 2016 yılında 155 binden fazla öğrenci sınavsız geçişle bir ön lisans programına yerleşerek üniversiteli olmuştu.

Meslek lisesi kaç ek puan veriyor? Tıkla Öğren

KPSS 2017/2 Tercih İşlemleri Başladı mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar tercihlerini 12-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 21 Temmuz 2017, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2017/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2017/2 Tercih Kılavuzu İndir

YÖK Doktora Bursları Projesi kapsamında verilecek burs miktarı nedir?

YÖK, ilk defa verdiği doktora burslarına ilişkin bilgilendirme notu yayımlandı.

YÖK'ün yayınladığı bilgilendirme notu

1) 100 / 2000 YÖK Doktora Bursları nedir?

Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmesi ancak nitelikli bilgi üretimi ve özellikle de nitelikli insan faktörü ile mümkün olabilecektir.

100 / 2000 YÖK Doktora Bursları Projesi kapsamında ülkemiz için öncelikli alanlarında nitelikli bilgi üretmek amaçlı doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacını karşılamak üzere, devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemek için, Başkanlığımız tarafından Yükseköğretim tarihinde ilk kez "Doktora Bursları" verilecektir.

Aralık 19th

Üniversite sınav sistemi değişiyor mu?

Üniversite sınav sistemi değişiyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı kalkıyor, üniversiteye sınavsız geçiş geliyor. Öğrenciler, iki yıllık ön lisans programları ile bazı dört yıllık lisans programlarına, lise puanıyla yerleşebilecek.

HER yıl milyonlarca öğrencinin iyi bir gelecek hayaliyle ter döktüğü üniversite sınavı değişiyor. 2010 yılında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olarak iki aşamalı hale getirilen sınavın ilk ayağı kalkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) ortaklaşa çalıştığı yeni modelle üniversiteye sınavsız geçiş hedefleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) ortak çalışması olan yeni sistemin 2017'de son şeklini alması ve 2018'de uygulamaya geçirilmesi öngörülüyor. Sınavsız sistemin detayları şöyle:

TEOG BENZERİ MERKEZİ SINAV

Aralık 16th

KYK burs ve kredi E-Devlet Taahhütname onay süresi ne zaman bitiyor?

KYK burs ve kredi sonuçlarından sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı öğrencileri uyarıyor: Taahhütame onayı yapmayan öğrenciler, burslardan yararlanamayacak. Onay ne zaman bitiyor? E-Devlet sitesinde onay işlemleri nasıl gerçekleşecek?

Gençlik ve Spor Bakanlğı KYK burs ve kredi kazanan öğrenciler için son kez taahhütname onay süresini uzatma kararı aldı. Onaylatmayan öğrenciler, burslardan yararlanamayacak. Taahhütname onay süresi ne zaman bitiyor? Aralık 2017 saat 23:59. Bu süre zarfında öğrenci veya veli E-Devlet sitesine girerek onay işlemlerini yapabilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu onay işleminden sonra Ocak ayından itibariyle 4 aylık burs ve kredi ücretlerini alabileceklerini açıkladı.

TAAHHÜTNAME ONAYI YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aralık 7th

Bazı yeni fakülte ve enstitüler kuruldu

2016/9528 Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Enstitü, Fakülte ve Yüksekokulların Kurulması, Kapatılması ve Adlarının Değiştirilmesi Hakkında Karar

7 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı

Karar Sayısı : 2016/9528

Bazı yükseköğretim kuramlarına bağlı olarak enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Milli Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 14/11/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

14/11/2016 TARİHLİ VE 2016/9528 SAYILI
KARARNAMENİN EKİ

KARAR

Son yorumlar